O tom, že Česko hledá národní koktejl, Gourmetguru informoval už před dvěma měsíci. Česká barmanská asociace (CBA), která vyzvala všechny barmany a příznivce koktejlové kultury, aby jí pomohli národní drink najít, nyní vynesla rozsudek.

Beton
  • 4 cl karlovarského bylinného likéru Becherovka
  • 1 cl čerstvě vymačkané citronové šťávy
  • 20 cl toniku
  • plátek citronu
  • led
Prvotní varianta tohoto nápoje vznikla na světové výstavě Expo 1967 v kanadském Montrealu jako výraz československo-kanadského přátelství.
Za autora koktejlu tehdy pojmenovaného jako Becherbitter-tonic pamětníci označili slovenského číšníka Vlada Beloviče, který do Kanady přicestoval z Grandhotelu Starý Smokovec.

Do finále postoupily drinky Beton a Moravský kohout. "Národní koktejl by měl být historicky známý a jeho základ by měla tvořit typická česká lihovina dostupná v běžném tuzemském baru," upřesnil Gourmetguruovi člen odborné rady CBA Miroslav Černík.

O vítězi rozhodlo hlasování tisícovky návštěvníků výroční konference České barmanské asociace, která se uskutečnila na konci dubna v Brně. Drink Beton získal o 99 více hlasů než druhý finalista. 

Původ jeho názvu je mezi Čechy dobře známý: jedná se o kombinaci Becherovky a toniku. Poražený koktejl Moravský kohout se skládá ze slivovice, červeného vermutu a hořkého likéru KV14.

CBA národní koktejl vyhlásila na popud Mezinárodní barmanské asociace IBA, která se rozhodla rozšířit řady svých oficiálních koktejlových receptur právě o národní drinky a oslovila s tímto požadavkem všechny členské národní asociace světa.

Současný seznam oficiálních 35 drinků IBA se tak letos rozroste o dalších 65. "Koktejlová kniha IBA je dlouhodobou inspirací pro bary z celého světa. Spousta podniků po ní sahá při sestavování svých koktejlových menu," dodává prezident České barmanské asociace Aleš Svojanovský.