Už jste se byli projet na kole jižní Moravou a řídili jste se při tom žlutými směrovkami zdejších vinařských cyklostezek? Tak to byl jeho nápad. Stejně jako Festival otevřených sklepů, projekt Cyklisté vítáni a mnoho dalšího. "Moravští vinaři investovali do rozvoje svého byznysu miliardy korun. V oboru dnes působí mladí, pracovití, vzdělaní, zkušení a jazykově vybavení lidé," těší Juraje Flamika, odborníka na vinařskou turistiku a koordinátora několika projektů v brněnské Nadaci Partnerství.

Před letošním otevíráním vinařských cyklostezek Uherskohradišťska policisté upozorňovali, že budou u účastníků kontrolovat alkohol, a skutečně tak udělali. Spousta lidí se oblíbené akce kvůli tomu raději ani nezúčastnila. Co na to říkáte?

Podobné akce organizujeme na vinařských stezkách už 12 let. Za celou tu dobu na nich nepamatuji dopravní nehodu nebo vážné zranění zapříčiněné alkoholem. Také jsem nikdy osobně nezažil zátah policie na cyklisty. Turisté na cykloakce nechodí pít. Neriskují. Jestli ochutnávají, tak přiměřeně. Policisté bývají místní lidé a vědí, že cykloturistická akce a diskotéka jsou dvě odlišné věci. Aby tlumili netolerantnost zákona, jdou si obvykle plnit povinnosti do jiné části rajonu. Je to absurdní.

Jaký význam mají pro vinařské oblasti organizované projížďky na kolech?