S příchodem léta stoupá popularita růžových vín, nebo také rosé. O růžovém víně ale koluje řada polopravd a omylů. Na nejčastější z nich jsme se zeptali Filipa Jantače z Global Wines.

1. Vzniká růžové víno tak, že se smíchá bílé s červeným?

Růžové víno tvoří 10 procent celkové produkce vína, to je více než 25 milionů hektolitrů ročně. Rosé ale nevzniká smícháním bílého vína s červeným, tak tomu ani být nesmí. Jedinou výjimku mají vinaři ve francouzské oblasti Champagne při výrobě proslulého růžového šampaňského.

2. Vyrábí se růžová vína z růžových odrůd?

Některé odrůdy mají slupky hroznů zbarveny do růžových odstínů. Například Burgundské šedé nebo Tramín červený. Slouží však k výrobě bílých vín, nikoli vína růžového. Rosé se vyrábí z hroznů modrých odrůd. Poté co se hrozny pomelou, se výsledný rmut spolu se slupkami nechá na krátký čas nakvasit. Doba nakvašení se liší podle odrůdy a vinařovy vůle, nicméně vždy je v řádu hodin, nikoli dní. V tuto dobu se do moštu ze slupek vylouhuje barvivo a další látky ovlivňující chuť. Na době louhování a zvolené odrůdě závisí výsledná barva vína. Paleta možných barev se tak pohybuje od malinových tónů, jemné lososové a cihlové až třeba po temně cibulové odstíny. Růžová vína také nejsou příliš vhodná k archivaci, většinu je nejlepší vypít do tří let po sklizni.

3. Jsou růžová vína těžší než bílá? Mají blíže k červenému vínu?

Růžová vína, přestože se vyrábí z modrých hroznů, mají svou lehkostí blíže k vínům bílým. Podávají se ještě o něco více nachlazená než vína bílá. Nejvíce se vzhledem k osvěžující chuti pijí v létě. Někteří vinaři dokonce radí vhodit do sklenice s růžovým vínem i pár kostek ledu. K růžovým vínům se doporučuje zvolit lehké jídlo, ideálně saláty, jednohubky, ryby, ovoce či lehké dezerty.

Závěrem Filip Jantač doporučuje dvě růžová vína.

Cuvée Rosé Qualitaestwein Weingut Klumpp

Německé růžové víno - Cuvée Rosé, Qualitätswein pochází z vinařství Weingut Klumpp. Vyniká vůní čerstvého červeného ovoce, granátového jablka a banánu v kombinaci se svěží, čistou a ovocnou chutí bobulového ovoce, hrušek, zralého banánu, s jemnou ovocnou sladkostí v závěru. K dostání v maloobchodní síti, vybraných restauracích a na global-wines.cz za 309 korun.

Royal Oporto Rosé■ Růžové portské - Royal Oporto Rosé je prémiové růžové portské víno, které fermentuje v nerezových tancích bez dalšího zrání. Spojuje sladkost a plnost červených portských, kterou doplňuje živost a svěžest vín bílých. Doporučuje se servírovat do velké vinné sklenice na kostky ledu. Díky tomu může víno rozvinout své aroma a příjemně osvěží. K dostání v maloobchodní síti, vybraných restauracích a na global-wines.cz za 437 korun.