Každý šestý člověk v Evropské unii starší 45 let má podle průzkumu Eurostatu nadváhu. Česko přitom patří mezi nejvíce postižené země. Po sedmi letech výzkumu teď přicházejí čeští vědci s látkou, která může časem snížit hrozivý počet lidí trpících obezitou a cukrovkou druhého typu.

Vědci z týmu vedeného Lenkou Maletínskou upravili peptidový hormon, který vysílá lidskému tělu při jídle signál, že by mělo přestat dále jíst. "Přirozeně by to tak mělo fungovat, i když se to moc neděje," říká Martin Fusek z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB).

Upravený hormon je zatím ve fázi testování. Výzkumníci jej zkoušejí na laboratorních myších s vyvolanou obezitou. Do těla jim přípravek podávají injekcí podobně jako třeba inzulin, myši pak začnou méně žrát a v těle se jim sníží podíl tuků. "Upravuje se jim také metabolismus cukrů, a tím pádem klesá hladina glukózy, což se pozitivně projevuje u diabetu druhého typu," doplnil vědec. Právě tento typ cukrovky často způsobuje obezita.

Ústav organické chemie ve spolupráci s Fyziologickým ústavem zkoumá peptidy už od šedesátých let. "Současný výzkum trval sedm let. Už dříve jsme ale měli řadu peptidů, se kterými jsme pracovali, a časem z toho vzešly výsledky, které vidíte dnes," přiblížila vedoucí výzkumné skupiny Lenka Maletínská. Původně se na vývoji podíleli pouze tři lidé, nyní je v týmu přibližně čtrnáct výzkumníků.

Už nyní jsou na trhu léky proti obezitě, které snižují chuť k jídlu. Většinu z nich však provází nepříjemné vedlejší účinky. U nově vyvinuté látky zatím žádné nejsou, liší se i tím, že se soustřeďuje na dosud neužívané receptory.

K léku, který budou moct užívat lidé, bude ještě dlouhá cesta. "Je to ještě na šest až sedm let vývoje. Kdykoliv to může spadnout na vedlejších účincích, které se zatím neukázaly," upřesnil Fusek. Úspěšného výzkumu si ale všimla dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk a s českými vědci v polovině srpna uzavřela smlouvu na několik let. Spolupracovat bude na testování látky na dalších zvířatech i na případném hledání dalších variant léku. Zájem velké farmaceutické firmy považují vědci za úspěch a doklad toho, že jsou na správné cestě. "Zahraniční firmy nesáhnou po něčem, co není kvalitní," konstatuje Fusek.

Další testování na zvířatech bude trvat alespoň dva roky. Až potom, pokud nenastanou komplikace, bude následovat klinické testování u lidí.

S podobným výzkumem přišli už před čtyřmi lety výzkumníci z americké Indiana University. Vědecký tým pod vedením Richarda DiMarchiho objevil lék na obezitu, který zároveň snižoval hladinu glykogenu, a to pomocí peptidů. Testován byl na hlodavcích a opicích. V současnosti jej vyvíjejí tři farmaceutické společnosti.