Když mě Martin Pošta vítá ve foyeru pražské michelinské restaurace Field spolu se šéfkuchařem a spolumajitelem podniku Radkem Kašpárkem, vzápětí hned vysvětluje: "Troufám si říct, že tenhle podnik znám daleko dřív, než vůbec vznikl. Jsme přátelé už dlouhá léta." K žádné jiné restauraci prý tak hluboký vztah nemá.

Příliš často sem ale ředitel Signal Festivalu nechodí, protože Field není záležitostí pro všední den a hodí se spíše pro výjimečné příležitosti. "Fascinuje mě, jak tady vaří," pokračuje a já čekám, že na talíři za chvíli obdržím něco jako uzenou lesní mlhu se smrkovou kůrou.

Protože Martin Pošta přijel na skútru, aperitiv přeskakujeme a vrháme se rovnou na jídelní lístek. "Nejsem přímo motorkář, ale mívám několik pracovních schůzek denně a moje skoro babeta je pro Prahu nejlepší dopravní prostředek," pochvaluje si. Počet schůzek v posledních dnech ještě vzrůstá, protože 12. října vypukne jubilejní pátý ročník festivalu světla a digitálního umění, který před osmi lety vymyslel.

Pracovní oběd se zakladatelem Signal Festivalu Martinem Poštou
Field Restaurant

Na dveřích restaurace na rohu pražských ulic U Milosrdných a Kozí se od loňského roku vyjímá michelinská hvězda. Field je přesně ten typ podniku, kde vám pověsí tašku na háček, aby neležela na zemi, a usměvavá obsluha se zeptá, jestli hudba odpovídá vašim představám a není příliš hlasitá. Menu je přehledné a nekomplikované, a ačkoliv je jídlo prezentováno stylem ředkev-majoránka-brambora, skládá se i z 20 surovin, z nichž každá má svou nenahraditelnou roli.

Prázdniny na celý život

"Minule jsem si tu dal své oblíbené konfitované jehněčí kolínko. To už sice nemají, ale jinou úpravu ano, takže já mám jasno," komentuje výběr hlavního chodu. Jako předkrm volí pečený brzlík, který prý nejedl už velmi dlouho a měl by to napravit. Na mou stranu stolu poputuje domácí sýr a žebírka z jalovice s kedlubnou.

Kromě jehněčího masa má Martin Pošta v oblibě také thajskou a mediteránskou kuchyni. Tu druhou hlavně proto, že je, jak sám říká, napůl "Jugoš". "V Chorvatsku jsem se narodil a vyrostl. Když v roce 1991 začala válka, odjel jsem na prázdniny k české babičce. Ty se protáhly na 26 let," vypráví, zatímco je před námi série několika amuse-bouches: mini langoš servírovaný na lůžku z mechu, kopřivový list v tempuře a kachní rillette připomínající kámen. Při pohledu na stůl se neubráníme smíchu, představa o grilované mlze se plní. Jídlo pobaví, překvapí a posléze nadchne.

K umění mladý muž s výraznými obroučkami zamířil už coby náctiletý, když na karlovarském filmovém festivalu půjčoval sluchátka. Vystudoval FAMU, natočil několik snímků, uspořádal vlastní festivaly Fresh Film Fest a Design Supermarket, kde se setkal s Amarem Mulabegovičem. Spolu vytvořili projekci pro staroměstský orloj. "S tou jsme potom cestovali po světě a poznávali komunitu digitálního umění," vypráví během předkrmu, jak se vlastně začal rodit Signal Festival.

Protože zajímavých umělců byla už tehdy velká řada, rozhodli se zorganizovat akci, která v Česku dodnes nemá obdoby, a přivést zahraniční hvězdy tohoto mladého tvůrčího oboru do Prahy. První ročník se odehrál v roce 2013, loni se přehlídky zúčastnilo přes půl milionu lidí.

jarvis_59d62856498e2987e15d184f.jpeg
Foto: Michaela Danelová

Dárek k narozeninám

"Na začátku bylo nejtěžší vysvětlit partnerům a sponzorům, v čem se lišíme od oddělení lampiček v elektru," směje se Pošta. Signal totiž není jen festivalem světla − pracuje s nekonečnými možnostmi digitálního světa a nových médií a kromě světelných instalací zahrnuje třeba videomappingy, zvukové efekty a doprovodný program v podobě přednášek, workshopů, konferencí i divadelního představení.

"Nyní budujeme dlouhodobější koncepci festivalu, chceme trochu rozšířit jeho hranice. Ne co do počtu stanovišť a uměleckých objektů, ale témat, kterých se dotýká," vysvětluje zakladatel akce. Zároveň usiluje o to, aby Signal nebyl pouze záležitostí na čtyři dny, ale něčím, co se děje celoročně. "Kéž by měly jednotlivé instalace své stálé místo. Bohužel to není tak jednoduché, skrývá se za tím spousta otázek − kdo by se o ně staral, komu by statutárně patřily, kdo by platil provoz a tak dále."

jarvis_59d62856498e2987e15d1853.jpeg
Foto: Michaela Danelová

Během závěrečného chodu mi Martin Pošta prozrazuje, jaký dárek k pátým narozeninám festivalu tým přichystal. "Projekce na kostele sv. Ludmily na náměstí Míru je každoročně dechberoucím zážitkem. Rozhodli jsme se udělat radost návštěvníkům i sobě a letos promítneme všechny předešlé show, novou nevyjímaje."