Kavárny s vlastní knihovnou, notebooky či tablety už v Česku nejsou žádnou vzácností. V mnoha podnicích si také můžete dát šachovou partii nebo třeba zahrát Člověče, nezlob se. Ke Gourmetguruovi se ale nedávno doneslo, že ve Vršovicích od začátku letošního října funguje kavárna, která celá stojí na širokém výběru deskových her. Podle nich dostala i název – Bohemia Boards & Brews.

Douglas KaufmanJejím zakladatelem je usměvavý Američan Douglas Kaufman, který zde potom, co před pětadvaceti lety absolvoval letní školu FAMU, už zůstal. Dosud působil jako marketingový poradce a jakmile dokončil poslední projekt, rozhodl se pro změnu. Jeho nová hravá kavárna sídlí v Charkovské ulici na místě předchozí restaurace pro děti a chůvy Králík v rádiu.

"Inspirací pro vytvoření podniku tohoto typu byla kanadská kavárna Snakes & Lattes, která v Torontu otevřela v roce 2011 a její koncept se rozšířil po celé severní Americe. Nyní přichází i do Evropy," vysvětlil Gourmetguruovi Kaufman, který několik takových podniků jako vášnivý hráč stolních her navštívil.

Některé hry do kavárny přinesl sám, jiné mu darovali přátelé a další slouží jako zkušební modely od herních vydavatelů. Celkem jich tu najdete okolo 500 a jsou ze všech koutů světa – třeba i z Japonska nebo Tchaj-wanu.

Bohemia Boards & Brews

"Nemám mezi nimi jednoho osobního favorita. Od té doby, co vedu svou kavárnu, se moje preference změnily. Dříve jsem hrál hodně komplikované hry složité na přemýšlení, dnes mám raději jednodušší, inovativní a především zábavné," popisuje Američan s hustým plnovousem s tím, že si však vždy užije hry od Maca Gerdtse či Phila Eklunda.

Princip, na kterém podnik stojí, je jednoduchý: každý host při vstupu zaplatí 60 korun a potom už může hrát, co a jak dlouho se mu zlíbí. K tomu si z menu může objednat různé lahvové pivní speciály, koktejly či kávu. Co se týče jídelního lístku, v Bohemia Boards & Brews kralují sendviče, panini a masové a sýrové pokrmy. "Nabízíme takové jídlo, které není příliš mastné, aby neušpinilo naši pěknou herní knihovnu," dodává majitel kavárny.