Už 11. listopadu v 11 hodin mohou čeští milovníci vína podle tradice otevřít první lahve nového ročníku, svatomartinská vína. Vinaře však letos trápily jarní mrazy, letní sucho a déšť v období sklizně. Jak se to odrazilo na letošním svatomartinském?

"Horký a slunečný průběh léta napovídal očekávání výborného ročníku," říká Ondřej Beránek, prezident Vinařské unie ČR. "Přes velká horka přišly i srážky, které jsme potřebovali hlavně u mladých vinic včetně letošní výsadby." Deště ale komplikovaly práci na vinicích v období sklizně. "Nicméně hrozny sklizené na začátku vinobraní měly vyšší cukernatost než loňské a byly ve vysoké kvalitě," dodává Beránek.

Vína je méně, ale je kvalitní

Střídavé počasí kvalitu vín neohrozilo, shodují se čeští vinaři. "Vinice naší skupiny Château Valtice byly zjara mírně zasaženy mrazy, jinak zrání révy vinné probíhalo dobře. V létě jsme se na Moravě potýkali s nedostatkem vody, což se trochu projevilo u raných odrůd. Ale důležité je, že kvalita byla a je výborná," říká Marek Šťastný, generální ředitel vinařství Château Valtice – Vinné sklepy Valtice.

Vysokou kvalitu letošních vín potvrzuje také Josef Svoboda, ředitel vinařství Habánské sklepy: "Úroda z pohledu kvality bude určitě velmi dobrá, z pohledu množství je ale srovnatelná s minulým slabším rokem. Vína se urodilo méně tam, kde vinice poškodil mráz."

Sklizeň ve vinařství Habánské sklepy

S rozmary počasí se potýkalo také Zámecké vinařství Bzenec, jehož letošní úroda je celkově nižší než v průměrných letech. "Z pohledu kvality se však letošek jeví jako velmi zajímavý ročník. Vína jsou zatím aromaticky velmi přitažlivá, s příjemným ovocným chuťovým profilem," hodnotí letošní sklizeň Roman Sečka, obchodní ředitel vinařství.

Většina vinařů se shoduje, že hroznů je letos méně, ale jsou kvalitní. "I přes výkyvy počasí a náročnou sklizeň, kterou komplikovaly v polovině září deště, se čeští milovníci vína mohou těšit na dobré svatomartinské a kvalitní ročník 2017," shrnuje Ondřej Beránek.

Kolik lahví svatomartinského vína je letos k dostání?

O možnost používat známku Svatomartinské 2017 v letošním roce usilovalo 431 vzorků mladých vín, uspělo jich 379. "Radost máme zejména z kvality letošních vín. Během hodnocení se ukázalo, nejen že letošní ročník bude dobrý, ale zároveň vysoký počet úspěšných vzorků vypovídá o tom, že vinaři v krátkém čase od sklizně zvládají vína připravit rok od roku lépe," komentuje konečné počty letošních svatomartinských vín Ing. Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu. Na trh bude uvedeno přibližně 2 196 000 lahví svatomartinského vína.V Zámeckém vinařství Bzenec naplnili lahve svatomartinským vínem.