První vína nového ročníku, která se vyrábí jen z vybraných odrůd révy, mohou nést označení "svatomartinská". Než si je ale dáme ke sváteční svatomartinské huse, musí tato mladá vína posvětit vinařští experti. V letošním roce je nabídne více než stovka vinařů.

První ochutnávkou vín nového ročníku jsou tradičně svatomartinská vína. Pod tímto označením si je můžeme koupit od roku 2005, ale jejich tradice sahá až na dvůr císaře Josefa II. Začátkem listopadu končila většině poddaných u sedláků služba, vyrovnávaly se smlouvy, hodovalo se a dojednávala se služba pro rok následující. Vše stvrdil přípitek mladým vínem z aktuální úrody. Z tohoto zvyku se postupně vyvinulo spojení mladých vín se svátkem svatého Martina a tradice otevírání svatomartinských vín 11. listopadu v 11 hodin dopoledne.

Jak dlouho je víno mladé

"Svatomartinské víno může být vyrobeno pouze z odrůd Veltlínské červené rané, Müller Thurgau, Muškát moravský, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe nebo Modrý Portugal a výhradně z hroznů pěstovaných na území České republiky. Kromě splnění parametrů jako obsah zbytkového cukru a alkoholu musí také projít schválením nezávislé komise," vysvětluje sommeliér David Král z Bohemia Sektu.

"Charakter mladého vína si svatomartinské uchovává pouze v prvních měsících, proto by mělo být vypito nejpozději do jara následujícího roku," upozorňuje Josef Svoboda, ředitel vinařství Habánské sklepy.

Vinaře letos trápily jarní mrazy, letní sucho a střídavé počasí s dešti v období sklizně. "Horký a slunečný průběh léta napovídal očekávání výborného ročníku," říká Ondřej Beránek, prezident Vinařské unie ČR. "Přes velká horka přišly i srážky, které jsme potřebovali hlavně u mladých vinic včetně letošní výsadby. Kumulativní úhrny srážek jsou však v letošním roce pod normálem, s výjimkou období sklizně, kdy deště komplikovaly práci na vinicích. Nicméně hrozny sklizené na začátku vinobraní měly vyšší cukernatost než loňské a byly ve vysoké kvalitě," dodává.

I přes výkyvy počasí a náročnou sklizeň, kterou komplikovaly v polovině září deště, se tedy podle vinařské unie čeští milovníci vína mohou těšit na dobré svatomartinské.Svatomartinské víno ze Zámeckého vinařství Bzenec