K Mincovně přibyla Tiskárna

Šéfkuchař David Kalina už s kolegou Danielem Roupecem vede kuchyni v restauraci Mincovna na Staroměstském náměstí v Praze. Teď se této funkce ujali také v novém podniku Tiskárna v bývalém prostoru Státní tiskárny cenin Jindřišské ulici, který patří stejnému majiteli. Prostudovali staré recepty a sestavili jídelní lístek v duchu první republiky.

Španělský ptáček v restauraci TiskárnaGourmetguru si nemůže vynachválit jehněčí hrudí plněné bylinkovou nádivkou a španělského ptáčka připraveného pro nás už trochu netradičně z telecí kýty s nádivkou. "Původní nádivka do španělského ptáčka je úplně jiná, než je tady v posledních desetiletích zvykem dělat. My jsme sáhli po původním receptu a buřt, špek a cibuli v něm opravdu nenajdete. Je tam nádivka z bílého chleba se spoustou másla, vajec a ančoviček," vysvětluje šéfkuchař "supervizor" David Kalina. Dodává, že spotřeba vajec, másla a smetany je v Mincovně i Tiskárně opravdu velká. "Zastávám názor, že bez toho se prostě vařit nedá. Jídlu to dá chuť, tyhle suroviny nemůžete ošidit."

K podobným poctivým a sytým jídlům patří pivo, v Tiskárně mají ale také víno. Výhradně tuzemské, hlavně z Mělnicka a Litoměřicka.

Na Žižkov pod Střechu

Žižkovské menší podniky obohatí v lednu jedna specialita. Jde o bistro s kavárnou, které se chystá otevřít nedávno vzniklé sociální družstvo Střecha. Kromě pětice zakládajících družstevníků se zde pracovně uplatní i bývalí vězni či lidé bez domova. Aby vše ladilo s ekologickou myšlenkou využívání lokálních zdrojů, podávat se má čistě veganská strava. A nápoje? Podle Filipa Hausknechta, jenž se v oblasti sociálních projektů angažuje již delší dobu, se pod jejich Střechou bude čepovat například pivo z chráněného pivovaru Chříč, v nabídce mají být dále cidery a limonády z jablářství F. H. Prager a káva z populární pražírny Mamacoffee.

Dezert pro kulturisty

Robert Vůjtek, ředitel Galerie Tančící důmTančící dům neskrývá jen kanceláře, restauraci a galerii – jeho součástí je už čtvrtým rokem také stylový bar s vyhlídkou, který obývá zdejší osmé patro. Kromě toho, že nabízí klasické drinky i teplé nápoje, z iniciativy ředitele Galerie Tančící dům Roberta Vůjtka si tu přijdou na své i nadšenci fitness. "Když jsem byl v Londýně, mile mě překvapilo, že proteinové nápoje jsou tam samozřejmostí téměř v každém baru. Nechal jsem se inspirovat a zavedl je i tady," vysvětlil nabídku rozšířenou o "dezerty pro kulturisty", které barmani míchají přímo před hosty. Na výběr je pět druhů a základem je vždy proteinový prášek, ovoce a kokosové či mandlové mléko. Do drinků, jež stojí 99 korun, se pak přidávají lněná semínka, burákové máslo, ovesné vločky či med.