Kultovní sci-fi Star Wars je nyní možné pořídit i v komiksové podobě.
Další z řady komiksových omnibusů, tedy objemných reprintů komiksů z osmdesátých a devadesátých let, má potenciál oslovit nejširší čtenářskou obec. 
Na druhou stranu je svět Hvězdných válek dost rozsáhlý a pro ty, kteří nepatří mezi jeho fanoušky, i dost nepřehledný.

Bondovka z vesmíru

První ze tří příběhů shromážděných v této knize, jenž dal souboru i název, musí být chaotický i pro ty, kteří se ve všech těch vesmírných rasách a plavidlech vyznají.

Většinu obsahu tu tvoří akční scény, kde cosi vybuchuje, a čtenář se jen může domýšlet, že to asi budou vesmírné koráby těch, kteří nejsou pro děj důležití.

Bojuje se zde o zkamenělého Hana Sola, což je ten, jehož hrál ve filmu Harrison Ford. Kresba je tady často až příliš detailní a zároveň ne moc povedená (Luke Skywalker občas vypadá na šedesát).

KOMIKS

Star Wars: Stíny Impéria

Přeložil Vlastimil Šprta

BB art, Crew 2010

395 stran, 990 Kč

Druhý příběh je přehlednější, příběhovější - a rozhodně nejpovedenější. Ostatně, jeho autorem je Timothy Zahn, který se psaním knih ze světa Star Wars živí.

Hrdinka Mara Jade je císařovou špionkou a má zabránit obnovení jakési zločinecké organizace zvané Černé slunce, přičemž příběh trochu připomíná bondovky. Současně je tu i nejzdařilejší kresba.

Nechtěně vtipné monology

Po textové stránce nejstručnější je poslední příběh nazvaný Evoluce. I tady je hrdinkou žena - android, který chce být přeměněn z bojového robota na roztomilou dívku.

Děj se tu podobně jako v předchozích příbězích přesouvá z jednoho konce vesmíru na druhý, takže čtenář občas tápe. Kresba je docela přehledná, protože kreslíři často využívají dvojstranu pro jeden obrázek.

V celé knize se hojně uplatňují vnitřní monology, v nichž postavy vysvětlují sobě, respektive čtenáři, co že to právě dělají. Někdy je to nechtěně vtipné, většinou však otravné. Podobně jako další omnibusy je i tento určen především pamětníkům, kteří si pouštějí oblíbený film pořád dokola.

A také sběratelům, protože i zde si dal vydavatel záležet a uvedl na trh knihu v luxusním vydání. Bohužel i tady ten luxus zdaleka neodpovídá obsahu.