S pečlivě nanesenou rtěnkou, elegantním účesem z polodlouhých vlnitých vlasů a s vypasovanými šaty typickými pro 40. léta minulého století vypadá Constanze Pelzerová, jako by právě natáčela film o druhé světové válce.

Tato devětačtyřicetiletá Němka ztělesňuje od hlavy až k patě tehdejší eleganci: od malých brýlí po bižuterii a červené lodičky - a vše je původní. 

Ačkoli šlo o chmurné období německé historie, Pelzerová podle agentury AFP módu 40. let natolik obdivuje, že ji stále nosí a je vyslankyní klubu sdružujícího její další příznivce.

"V této módě je všechno: kvalitní materiály, barvy a vysoká kvalita zpracování. Cítím se v ní velmi dobře," vysvětluje ve svém butiku, zasvěceném oděvům z let 1920 až 1950, na berlínské obchodní třídě Kurfürstendamm.

Čtyřicátá léta byla jak obdobím slávy americké herečky Lauren Bacallové a zlatým věkem Hollywoodu, tak pro obyčejné ženy obdobím praktických šatů, střízlivých sukní do výše kolen, širokých kalhot...  "Byla to geniální móda, ale pro tolik lidí to byly strašné časy," říká Pelzerová, která se prý inspirovala úsilím tehdejších žen vzdorovat nedostatku a zůstat šik. 

Čtyřicetiletá Tina Büttnerová, rovněž milovnice vintage, tvrdí, že to jsou právě paradoxy 40. let, co ji na této módě fascinuje. "Samozřejmě se neidentifikuji s tehdejšími německými idejemi," zdůrazňuje. Soudí, že styl 40. let byl protikladem toho, co hitlerovský režim spojoval s představou "ideální ženy". 

"Nechtěli mít nějaké nalíčené divy v přiléhavých šatech, ale spíše prostě oděné ženy v domácnosti, v kuchyni a s tolika dětmi, jak to jen bylo možné," říká. 

Podle Pelzerové a Büttnerové jsou 40. léta nyní mezinárodní tendencí, jejíž přívrženci se scházejí v Německu a v dalších evropských zemích u příležitosti slavnostních večeří a tanečních večírků.

Nejlepší kousky ze sklepů

Není příliš těžké najít ještě oblečení a doplňky z tohoto období, včetně některých, které nebyly dosud nošeny. "Za války měli lidé ve zvyku všechno skladovat ve sklepě, který byl dokonalým místem pro zachování věcí v dobrém stavu," vysvětluje čtyřiatřicetiletá Lucia Vicenteová z Portugalska, která si v Berlíně otevřela kavárnu Lissabonbon, z níž tato minulost přímo dýchá.

Podle historičky Birgit Haaseové, profesorky na Hamburské univerzitě, zažil vintage prudký rozvoj v Německu i jinde koncem 80. let. Mimo jiné to lze vysvětlit snahou odlišit se ve světě, kde vládne masová výroba a marketing.

Volba 40. let však pro ni zůstává záhadou. "Považuji za podivné zvolit si jako ideál nebo zdroj inspirace období, které bylo nejprve utvářeno diktaturou a pak nedostatkem," říká.

Na ulici se lidé za Büttnerovou otáčejí, ale její zvláštní styl nevyvolává negativní reakce, spíše naopak. Tato dáma, jejíž láska ke 40. letům vedla tak daleko, že doma používá předměty z tehdejší doby, od nádobí po telefon, je připravena jít dále.

"Chybí mi vůz z té doby. Ale tehdejší automobily jsou na parkování v Berlíně moc velké," říká.