Neurochirurgové patrně budou mít k dispozici nový způsob měření nitrolebního tlaku, který bude pro pacienta šetrnější. Firma Linet vyvinula společně se specialisty z pražské vojenské nemocnice a královéhradecké fakultní nemocnice novou neinvazivní metodu, která využívá speciální podložku. Nebude tak už třeba vrtat pacientovi do lebky, což mohlo způsobit komplikace, jako krvácení uvnitř lebky či infekci.

Metoda je jednodušší, levnější a bezpečnější. Expertní tým ji testuje od loňského podzimu.

Nové zařízení pracuje s takzvaným pacientským monitorem, který se běžně používá na odděleních JIP. Samotné stanovení nitrolebního tlaku umožňuje speciální podložka vyvinutá v Linetu, která je s pacientským monitorem spojená.

"Ta se umístí pod hlavu pacienta, snímá mechanické chvění jeho hlavy a s využitím metody označované jako Windkesselův hemodynamický model pak stanovuje hodnoty tlaku," popsal hlavní princip bezkontaktního měření manažer rozvoje Linetu Tomáš Holkup. První prototyp by měl vzniknout za několik měsíců, už příští rok by mohla také začít výroba.

Experimenty byly dosud prováděny na vepřích a výsledky byly porovnávány s hodnotami získanými klasickou metodou.

"Testy ukazují, že touto neinvazivní metodou jsme schopni dosáhnout výsledků velmi blízkých výsledkům standardní metody," uvedl Ondřej Bradáč z Ústřední vojenské nemocnice v Praze. S dosavadními výsledky pokusů seznámí tým odbornou veřejnost v rámci mezinárodního neurochirurgického kongresu EANS, který se v těchto dnech koná v Praze.

Měření nitrolebního tlaku je běžnou součástí péče o pacienty v bezvědomí s rizikem otoku mozku, typicky po těžkých úrazech hlavy. Pokud je tlak mozkomíšního moku příliš vysoký, snižuje se prokrvení mozku a hrozí jeho poškození. Proto je nezbytné tlak neustále sledovat.