Čeští muži jsou ve spotřebě alkoholu na světové špici. Ročně ho vypijí téměř třikrát více, než je světový průměr. Závislostí na alkoholu je ohroženo více než milion z nich, vyplývá ze statistik Státního zdravotního ústavu.

V únoru proběhne již pátý ročník úspěšné kampaně na podporu zdraví – Suchej únor. Pravidla jsou jednoduchá, celý únor si nedat ani kapku alkoholu. Akce cílí ze zmíněných zdravotních důvodů hlavně na muže, podpořit je svou účastí ale mohou i ženy.

"Suchej únor je tu proto, abychom si na jeden měsíc dali od alkoholu odstup. Smyslem akce je naučit se jeho pití vědomě ovládat," říká psycholog Martin Jára z Ligy otevřených mužů. Organizace od svého založení v roce 2006 podporuje formou poradenství, kurzů nebo outdoorových akcí aktivní přístup mužů ke svému zdraví, k odpovědnému partnerství a rodičovství i ke své profesi a společnosti. Kampaň Suchej únor pořádá ve spolupráci s Klinikou adiktologie 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a Státním zdravotním ústavem.

Stačí přijmout výzvu

"Pití alkoholu není jen tolerovanou neřestí. Jde spíše o společenskou normu a součást identity českého muže. Přes 19 procent mužů pije každý den nebo téměř každý den. Suchej únor je skvělá příležitost, jak zviditelnit toto téma a diskutovat o něm veřejně. Vede také k uvědomění si vlastního vztahu k alkoholu, s jehož pitím mají už mladí lidé v Česku extrémně vysokou zkušenost," popisuje prof. Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie.

Čeští muži jsou ohroženi nadměrným pitím alkoholu.Do Suchého února se může zapojit každý, kdo se odhodlá přijmout neobvyklou výzvu. Není třeba se nikde registrovat, stačí se případně přihlásit k akci na Facebooku. Můžete také založit tým a během února vybírat finanční prostředky na projekt Patron, který podporuje dospívající kluky z dětských domovů na jejich cestě k nezávislosti.

Zmizely kruhy pod očima i kila

Do loňského Suchého února se zapojilo přes dva tisíce lidí. "Tahle akce je skvělá tím, že funguje na kolektivním a dobrovolném základě: člověk ví, že v tom není sám, a nikdo nad ním nedrží bič. Myslím, že se pomalu můžu přiřadit k lidem, kterým změnila život," zmiňuje svou zkušenost Ondřej Hanuš.

Jiný pohled nabízí další z loňských účastníků Martin Říha: "Uvědomil jsem si, že se dokážu výborně bavit i bez alkoholu, mám dobrou náladu, lépe se mi spí i probouzí. Kruhy pod očima zmizely stejně jako přebytečná kila, která jsem nabíral pravidelným pitím."

Důvodem, proč se do akce zapojit, není tedy jen zdraví. Organizátoři také zdůrazňují, že pokud vynecháte pravidelné pití alkoholu, rychle zpozorujete zlepšení vztahů v rodině a získání energie, kterou můžete věnovat třeba novým pracovním projektům. A nemusíte se bát, že přijdete o zábavu ve společnosti – zjistíte, že s pitím alkoholu nijak nesouvisí.