Po celý uplynulý rok jsme představovali příběhy lidí, kteří nezištně pomáhají druhým a konají neobyčejné věci pro své okolí. Za své dobrosrdečné skutky získali titul Laskavec, který v rámci stejnojmenného projektu uděluje Nadace Karla Janečka.

Patřila mezi ně například Miloslava Samcová, která léta zkrášluje jihočeskou krajinu, nebo studentka Michaela Mikulenková, která po zotavení se z vážné autonehody pomáhá handicapovaným. Představili jsme také havířovskou rodačku Vlastu Říhovou, která prostřednictvím Facebooku shromažďuje hračky, jídlo i nábytek pro matky v nouzi.

V Rychlebských horách, kraji, kde chybí kultura i motivace ke změně, žije laskavec Zdeňka Morávková, která tu zřídila galerii nebo alternativní školní třídu. Nadace ocenila například také obětavou zdravotní sestru Vendulu Koupilovou nebo otce Šebestián z Moravské Třebové, který se stará o lidi bez domova. Příběhy oceněných si přečtěte zde.

laskavec
Redaktorka Olga Štrejbarová z Jihlavy plní přání opuštěným seniorům z hospiců a domovů důchodců.
Foto: HN - Václav Vašků

Všechny nominovali jejich přátelé, příbuzní a obdivovatelé proto, že si jich váží za to, co dělají pro společnost. Každý laskavec získal v rámci komorního setkání nadace finanční odměnu 6⁶ (46 656) korun.