Každý, kdo někdy pořádal událost pro větší počet lidí, si dokáže představit, co taková věc obnáší. Domácí koncert je setkání jako každé jiné, přesto má svá specifika, která je dobré vzít předem v úvahu…" Tak začíná příručka pro pořadatele domácího koncertu zaměřeného na vážnou hudbu.

Za projektem s příznačným názvem Vážný zájem stojí violoncellista Tomáš Jamník. Inspiraci našel ve svém současném bydlišti, v Berlíně, kde jsou takové druhy koncertů běžnou součástí kulturního života. Spolu s marketingovým konzultantem a idea makerem Lukášem Otevřelem, který název projektu vymyslel, začali dávat myšlence reál­nou podobu a vloni v dubnu spustili první sérii domácích koncertů v Česku.

Akci tohoto typu může uspořádat každý, komu se do obýváku vejde přibližně deset lidí. Princip je jednoduchý − zájemce se zaregistruje na webové stránce Vážného zájmu a e-mailem mu následně přijde výše zmíněná příručka. Produkční projektu jej poté propojí s muzikanty v okolí pořadatelova bydliště. S těmi, které si vybere, si už termín a další podrobnosti domlouvá organizátor sám. Jedním z úkolů pořadatele je připravit drobné občerstvení, při kterém mají návštěvníci možnost pohovořit si s účinkujícími.

Podmínkou je, aby hlavním programem večera byla vážná hudba, neměla by být jen kulisou. Dobrovolné vstupné na domácí koncert by se mělo pohybovat od stokoruny výš. Host by měl vzít v úvahu, že hudebníci investují svůj čas a um do jeho zážitku, a tak by je měl odměnit odpovídajícím honorářem.

"Orientačně říkáme, že by bylo fér, aby si hudebník z koncertu odnesl alespoň tisíc korun. Je to ale variabilní. Vždy záleží na počtu hostů a hudebníků. Když někdo ví, že mu přijde patnáct hostů, preferujeme jako hudebníka sólistu nebo duo. Pokud je to větší společnost, může si troufnout pozvat trio nebo kvarteto," vysvětluje Jamník.

Kulturní událost ale nemusí člověk "jen" pořádat. Může se jí zúčastnit rovnou jako interpret, který má zájem koncertovat. V databázi Vážného zájmu jsou jich desítky a kromě profesionálů mezi nimi najdeme i ty, kteří mají hudbu pouze jako koníček.

"Nikdy předtím jsem žádný podobný projekt nerealizoval," konstatuje Tomáš Jamník, který si podle svých slov na Vážném zájmu zkouší, co obnáší uvedení určitého záměru do života. "Překvapilo mě na tom úplně všecko," pokračuje. "Když jsme začali, měli jsme samozřejmě představu, jak by se to mohlo vyvíjet. Ale pořád jsme měli pocit, že půjde o něco malého v podobě informační kampaně, že budeme vyprávět o tom, jak jsou domácí koncerty hezké, a říkat lidem, ať je pořádají. Ale pak se to začalo nabalovat…" Nakonec mu pod rukama vyrostl funkční tým lidí, který vymýšlel nové cesty, jak domácí koncerty zpopularizovat. Mezitím se začaly hlásit desítky potenciálních účastníků projektu.

"Přiznám se, že když jsme projekt vloni 1. dubna odstartovali, byl jsem nervózní stejně, jako bývám před koncertem," přiznává hudebník, který se v roce 2006 stal vítězem soutěže Pražského jara a od té doby působí jako sólista na evropských i světových scénách. "Rozdíl byl v tom, že když jdu na klasický koncert, přibližně vím, pro koho hraju. Ale na domácích koncertech jsem oslovoval mnohem širší publikum a trošku jsem se bál, jak to dopadne. Nakonec jsme byli překvapení úplně ze všeho − ze zájmu lidí, z toho, že jsme měli jenom pozitivní odezvu, že všecko klapalo, jak má," dodává.

Nahlédnutí do jiného světa

I vážná hudba může přinést kuriózní příhody. Při domácích koncertech jich iniciátor Vážného zájmu už pár zažil. Jednou si hudební produkci objednala a sama zorganizovala dospívající dívka ve svém dětském pokoji.

Na druhém koncertě byl dokonce Tomáš Jamník jako posluchač − a inkognito. Organizátor té domácí akce vůbec netušil, že v publiku sedí strůjce celého projektu. "Užíval jsem si pocit, kdy jsem viděl ,své dítě' v provozu," říká s úsměvem.

jarvis_58f885c0498ebdf0c6eae717.jpeg
Violoncellista a organizátor projektu Vážný zájem Tomáš Jamník
Foto: Honza Mudra

Další z vystoupení se odehrálo na pomezí Vršovic a Vinohrad. "Pořadatelé už organizovali domácí koncerty, ale nikdy ne s vážnou hudbou," vypráví Jamník. "Poslali jsme tam mladé klavírní trio. Ve středně velkém bytě se sešly desítky mladých lidí. Vařila se u toho polévka a bylo to celé takové komunitní. Pro mé kolegy hudebníky to bylo úplně dechberoucí. Najednou zažili večer, kdy to byla jedna velká party s klasickou hudbou. Všichni poslouchali, pak si dali polévku a pokračovalo se v zábavě."

Muzikanty Vážný zájem aktivně vyhledává. Za dobrou celorepublikovou síť hudebníků lze podle Jamníka považovat základní umělecké školy. Vítanou posilou jsou ale i hráči, kteří se hudbě věnují pouze volnočasově. "Jednou nám napsal pořadatel, obratem se přihlásil hráč, a tak jsme je propojili. Po nějaké době se nám ozvali a říkali, jak jsou rádi, že jsme je propojili. Bydleli naproti sobě na chodbě ve stejném domě. A do té doby o sobě nevěděli," zmiňuje Jamník. Domácí koncert je i unikátní možností, jak poznat své sousedy. Bonusem budiž to, že když je pozvete, nebude si mít kdo stěžovat, že se z vašeho bytu ozývá příliš hlasitý zvuk.

Dostupná kvalita

Základní ideou Vážného zájmu je přinášet vážnou hudbu v té nejvyšší kvalitě do míst, kde často schází. "Už od začátku nechceme stavět domácí koncerty do luxusní pozice, ale na druhou stranu to nesmí být bráno jako něco levného," podotýká Jamník.

V průběhu loňského dubna proběhla přibližně stovka koncertů po celé republice. V září se pak konal malý comeback v podobě vystoupení v kavárnách. Postupně dospěli autoři projektu k tomu, že ideální bude vytvořit speciální webovou aplikaci. Jejím prostřednictvím si lidé budou moct sami organizovat a spravovat koncerty. Uvidí tu i muzikanty ve svém okolí.

"Velice nadneseně řečeno to bude taková sociální síť," vysvětluje muzikant. "Rozhodně nechceme nikomu lézt do soukromí a dělat z toho marketingový produkt. Vše necháme co nejstřízlivější, aby aplikace opravdu pouze pomáhala lidem uspořádat domácí koncerty." Na její vývoj nyní Vážný zájem sbírá finanční prostředky pomocí crowdfundingu na Hithitu.

Zorganizovat domácí koncert může být zpestřením pro blízké, možnost, jak poznat sousedy a zároveň se dozvědět něco o klasické hudbě. "Pozvali jsme si klavíristku a violoncellistku. Pozitivní bylo, že nám hudebnice ke každé skladbě vyprávěly příběh autora, který byl se skladbou spojený," říká Markéta Tillerová, jedna z loňských pořadatelek. "Následovala asi hodinová debata, kdy tam s námi muzikantky ještě poseděly. Pro nás to bylo nahlédnutí do jiného světa, který neznáme," dodává.

Zajímavý dárek pro rodiče byl primárním impulzem, který přiměl k uspořádání koncertu Kateřinu Půstovou. "Pozvali jsme samozřejmě také sousedy a přátele. Vyrobili jsme papírové pozvánky a osobně jsem jim je předala. Přišlo nám, že tahle forma se ke zvolenému konceptu hodí nejvíc," přibližuje postup příprav. A jak akce dopadla? "Nikdy jsme nic podobného nepořádali, takže jsme nevěděli, jak to budeme organizačně zvládat. Překvapilo nás, kolik se nám vejde domů lidí. A vše nakonec proběhlo naprosto v pohodě."