Před dvěma lety jsme se Sergem Borensteinem, belgickým podnikatelem žijícím a podnikajícím v Praze už více než dvě desítky let, seděli ve stejné kanceláři, v budově jeho společnosti Karlín Group. Tehdy jsme hovořili o zrození "velkého karlínského snu" a o prvních krocích k jeho realizaci. Nyní jsme se opět sešli, abychom navázali tam, kde jsme minule skončili, a probrali další potenciál rozvoje Karlína.

Dva roky utekly jako voda a nabízí se otázka, co se během nich událo v Karlíně nového.

Co se událo v Karlíně? To přece všichni vidí, ostatně ona večeře s lidmi z Tchaj-wanu dokumentuje, že nejen místní, ale i cizinci vnímají Karlín jako něco neobvyklého, úkaz, který se hned tak někde nevidí. Pojďme tedy raději hovořit o tom, co se teprve dít bude.

Přece jen mi to nedá a zůstanu ještě chvíli u minulosti. Odpovídá karlínská realita vašim představám?

Realizovalo se víc, než jsme doufali. Město či jeho části potřebují roky, desetiletí, aby získaly svou specifickou tvář. Když si vybavíme Karlín před deseti lety, je jasně patrné, že se udály mimořádné věci, a v porovnání s ostatními částmi Prahy lze Karlín už nyní charakterizovat jako místo, které ožilo, radikálně se změnilo, začalo přitahovat umělce, řemeslníky, lidi, kteří sem přicházejí nejen pracovat, ale i bydlet a trávit volný čas. Někde se jen nakupuje, jinde jen bydlí, ale Karlín je specifický tím, že spojuje více aktivit. Zájem by byl jistě větší, bohužel však ceny nemovitostí v současnosti stoupají nejen v Karlíně, ale všude, a to je poněkud limitující. Přesto vidíme doslova explozi restaurací a kaváren. Lidé sem přicházejí trávit čas i odjinud z Prahy. Změny probíhají v reálném čase a takřka před očima, a to díky architektuře, které tu vyrostla respektujíc nároky na příjemné životní prostředí. Myslím, že v tomto duchu budeme pokračovat.

Takže stále je co budovat a rozvíjet?

Samozřejmě, Karlín je jen nevelká část Prahy a jeho rozvoj má své meze. Místa ubývá. Přesto je tu stále prostor, kde lze realizovat nové projekty, byť trh zvedá ceny nemovitostí. Jsou tu stále lokality, které na přestavbu čekají - Pernerova, Florenc, Rohanský ostrov. Přístup k Vítkovu je zcela zanedbaný, nábřeží by se mohlo stát atraktivním místem pro Pražany i návštěvníky města. Pak je tu národní kulturní památka Invalidovna, snad již v rukou ministerstva kultury. Doufám, že ať bude investorem kdokoliv, že s ním bude dobrá komunikace, která umožní z této významné památky učinit místo pro setkávání lidí. Byl by to krásný prostor pro menší divadlo, koncertní či víceúčelový sál. Tato místa v Karlíně stále scházejí. Forum Karlín se úspěšně uvedlo a funguje, ale chtělo by to další společenské prostory, třeba i menší, kde by se mohli lidé potkávat. V tomto ohledu jsou to především obyvatelé Karlína, kteří zde zapustili své kořeny a iniciují rozvoj podobných aktivit.

Nemůžete-li se svými projekty do výšky a místa je méně a méně, jakého charakteru bude další rozvoj Karlína podle vašich plánů?

Přáli bychom si, aby Karlín byl výkladní skříní kultury, gastronomie, podnikání. Jako novinku zamýšlíme vybudování kanceláří, které budou na prodej i po menších jednotkách. Máme představu, že by to mohlo přilákat drobné podnikatele, kteří byli zatím zvyklí si kanceláře pronajímat, což je nevázalo ke konkrétní lokalitě. Koupí-li si ale podnikatelé kanceláře v Karlíně, zůstanou tu a Karlín se stane jejich sídelním místem. Uvidíme, zda se náš nápad setká s úspěchem. Nájemné je mnohdy vysoké a pro podnikatele by mohlo být zajímavé si kanceláře rovnou koupit. Nemusí se přece na prodej stavět pouze byty. Začít stavět bychom chtěli ještě do konce roku. To je už velice blízká budoucnost. Další myšlenkou, kterou se zabývám, je sociální bydlení - to je však zatím budoucnost vzdálenější.

A co bude hlavní náplní činnosti společnosti, až bude vše postaveno?

V Karlíně máme připravené ještě tři, možná čtyři projekty, to je ještě práce na několik let. Již dlouhodobě se soustředíme i na rozvoj kulturního a společenského života a na podporu života komunitního. Rád bych v Karlíně také otevřel restauraci. A kromě toho plánujeme zanechat své stopy i v jiných částech Prahy, i když Karlín bude stále naše výchozí stanoviště a centrum zájmu. Snad už to mohu zveřejnit, plánujeme zopakovat zkušenost s budováním Karlína v Modřanech. Možná to nebude tak rozsáhlá změna jako v Karlíně, ale určitě v blízké budoucnosti zamíříme i tam a zkusíme zopakovat "karlínský zázrak" i tam.

Karlín se za uplynulé roky ovšem nestal přitažlivým jen pro "domorodce".

Je to tak, Karlín se stal jedním z míst, do kterých míří rovněž návštěvníci Prahy, a to hned po historickém centru. I turisty láká podívat se na město moderní, mladé, svěží, které z původně průmyslové šedivé čtvrti rozkvetlo do krásy.

Karlín Group letos slaví dvacet let, chystáte oslavu?

Sám ještě nevím, jak výročí oslavit, hledáme inspiraci. Nejraději bychom vymysleli něco, z čeho by měl užitek celý Karlín, nejen firma. Možná koncert? Uvidíme. Bude to naše výročí, ale potěší celou čtvrť. Dvacet let naší společnosti je provázáno s životem lidí zde, Karlín je živoucí a životaschopná část Prahy a oslavu si zaslouží všichni.

Na závěr všetečná otázka: co vaše hra na kytaru?

Jasně že v ní pokračuji, hraji každý den dvě hodiny. Začal jsem také hrát na neobvyklý hudební nástroj handpan, původem ze Švýcarska. Navíc nejsem u nás ve společnosti jediný hudebník a většina z nich je lepší než já. Že bychom na oslavu našich "dvacátin" zahráli my?