Podnikatel a jediný evropský výrobce robotických modelů dinosaurů Jiří Machálek začátkem srpna expanduje se svou sítí parků do Ruska. Koncept DinoPark prodal za blíže neupřesněnou cenu místnímu franšízantovi, který investoval do devátého parku v síti a bude mít na starosti také jeho provoz.

"Otevíráme 5. srpna, na tamní Den vítězství. V současnosti finišujeme s instalací modelů," popisuje Machálek. Od areálu na okraji města Bělgorod si slibuje 400 tisíc návštěvníků za rok. "Myslím, že jej může ještě letos navštívit zhruba 200 tisíc lidí," odhaduje český podnikatel.

Do parku umístěného zhruba padesát kilometrů od ukrajinsko-ruských hranic vypravil Machálek z Plzně více než 20 kamionů s 88 modely dinosaurů, buduje velkou vstupní bránu, 3D kino a další atrakce.

Deváté zařízení v síti DinoPark se rozkládá na osmi hektarech a sousedí se zoologickou zahradou. Sdílí s ní parkoviště i příjezdové cesty.

Stavba parku vyžaduje investici v řádech desítek milionů korun. "Záleží na tom, zda je pozemek součástí investice, nebo je již v majetku partnera. Tím může být zoologická nebo botanická zahrada," upřesňuje Machálek, který podniká také na Slovensku a ve Španělsku.

Areál s prehistorickými tvory provozuje v letovisku Benidorm na pobřeží Costa Blanca. "Investice ve Španělsku nebyla příliš vysoká, spojili jsme se s již existující botanickou zahradou a převzali její infrastrukturu," vysvětluje. Španělský zábavní park s 50 dinosaury ročně navštíví zhruba 100 tisíc lidí. Podnikatel však ve Španělsku už další plány nemá.

Přes tisíc dinosaurů z Plzně

Loňské tržby sítě přesahují 150 milionů korun. Jejich výši ovlivňují dohody s partnery v jednotlivých parcích. Majiteli sítě tak patří jen část vstupného. Nejoblíbenějším parkem je, co se týče počtu návštěvníků, ten bratislavský, kam ročně zavítá 400 tisíc lidí. Celou síť navštíví přes 1,5 milionu lidí.

Za více než patnáct let vyrobila Machálkova firma přes tisíc statických a robotických modelů zvířat. Vychází z vědeckých poznatků, barvu kůže či očí si ale tvůrci musí domýšlet. Zhotovují také imitace skal, kamenů a repliky druhohorních nálezů. Nejvíce modelů firma dodala do ostravského DinoParku, který je s rozlohou 30 hektarů největší.

Chceme expandovat nadále

Majitel sítě plánuje podnikat v dalších zemích. Před dvěma lety jednal o otevření parků v Maďarsku a uvažoval také o spolupráci s franšízanty ve Finsku a v Estonsku. "O několika projektech stále jednáme," podotýká Machálek.

O MODELY PRAVĚKÝCH JEŠTĚRŮ JE ZÁJEM

Expanzi do zahraničí podnikatel nechce uspěchat. Dostává mnoho nabídek zájemců z ciziny, vybírá si z nich ty nejlepší. "Naše výroba není nafukovací, nemůžeme parky otevírat příliš rychle," uvádí Machálek.

Z jeho dílny pocházejí i strašidla, která zapůjčil do strašidelného zámku Draxmoor Libora Šikla, jenž stojí za známým westernovým městečkem Šiklův mlýn nedaleko Nového Města na Moravě.

Ve své společnosti Machálek zaměstnává jenom 20 pracovníků. V parcích pak najdou každou sezonu práci stovky brigádníků. První DinoPark otevřel podnikatel před čtrnácti lety v Plzni. Nápad dostal, když si jeho pětiletý syn hrál s dinosaury a z malých gumových hraček postavil park.

V tuzemsku provozuje areály v Plzni, Liberci, Vyškově, Praze a v Ostravě. Na Slovensku v Bratislavě i v Košicích. Český a slovenský trh je podle něj naplněný. "Myslím, že pět DinoParků v Česku a dva na Slovensku jsou dost. Zbudováním dalších bychom si ubírali vlastní návštěvníky," míní Machálek a dodává, že v současnosti uvažuje ještě o jedné vhodné lokalitě v Česku.