Ultramaratonec René Kujan má přezdívku český Forrest Gump. Propadl vášni pro běh na dlouhé tratě a nevzdal se jí ani po vážné autonehodě, při které málem zemřel. Zotavoval se na vozíčku a nevěděl, jestli ještě někdy bude chodit. Tato zkušenost ho inspirovala k pomoci vozíčkářům, které dlouhodobě podporuje běžeckými rekordy. Letos v září hodlá uběhnout bez jídla a pití 350 kilometrů a překonáním nové výzvy získat peníze na startovací bydlení pro lidi po úrazu míchy.

V Česku ochrne následkem úrazu nebo jiného poranění míchy každý rok 170 lidí, kteří se musí trvale pohybovat na vozíku. Česká asociace paraplegiků se jim snaží pomoct zvládnout zcela novou životní situaci tím, že jim zajistí vhodné bydlení. V rámci kampaně To dáááš chce získat 600 tisíc korun na roční provoz bytů a souvisejících služeb. Cílovou částkou je 300 tisíc korun, které následně hlavní partner projektu - bankovní skupina ČSOB - zdvojnásobí.

Dárci mohou přispět na portálu Darujsprávně.cz do 24. září. Projekt můžou podpořit i tím, že si vyberou libovolnou osobní výzvu, kterou se pokusí splnit a budou ji sdílet s přáteli. Kampaň vyvrcholí běžeckou poutí Reného Kujana. "Poběžím trasu dlouhou 350 kilometrů od pramene Vltavy k prameni Labe. Osmidenní cestu zdolám jen s vybavením, které poberu s sebou. Jíst a pít mohu jen to, co si po cestě najdu nebo ulovím," vysvětluje Kujan.

Pokud Kujan běh dokončí, zapíše se svým výkonem do České knihy rekordů. Tam už jeho jméno figuruje několikrát. V minulosti pokořil hned tři rekordy na Islandu, kterými se stejně jako nyní snažil pomoci vozíčkářům. V roce 2012 jako první na světě oběhl celý ostrov v rámci projektu "1 muž - 30 dnů - 30 maratonů". Roku 2013 jako první přeběhl Island z nejsevernějšího na nejjižnější bod a o rok později z nejvýchodnějšího na nejzápadnější bod. Loni zase v rámci kampaně Cesty na vrchol přeběhl sedm nejvyšších pohoří v tuzemsku.

"Novou běžeckou výzvu startuje 9. září na šumavské Kvildě, kde se k němu můžou připojit děti a dospělí a absolvovat s ním dvoukilometrový běh na Jezerní slať nebo trasu dlouhou čtyři kilometry na Horskou Kvildu. V cíli budou pro běžce připraveny odměny," uvádí Jitka Švejcarová, specialistka společenské odpovědnosti z ČSOB, která celý projekt zaštítila.

Návrat z nemocnice je pro vozíčkáře nejtěžší

Česká asociace paraplegiků (CZEPA) provozuje pět startovacích bytů pro vozíčkáře, kteří jsou krátce po úrazu, ještě nemají vyřešené vlastní bydlení, ale chtějí žít od začátku aktivně a samostatně. Vozíčkářům, kteří mají ochrnuté i ruce, nabízí zázemí v dalším takzvaném podporovaném bytě, v němž se učí žít samostatně bez závislosti na svých blízkých a zařízeních nemocničního typu.

"Vozíčkáři se shodují, že nejtěžší je období po návratu z nemocnice. Navíc možnost být od začátku co nejsamostatnější je zásadní pro to, jak se s postižením vyrovnají. Startovací a podporované bydlení pomáhá v klíčovém okamžiku, kdy se vozíčkáři musí přizpůsobit zcela nové životní situaci," popisuje ředitelka CZEPA Alena Jančíková.

Během pobytu s vozíčkáři systematicky pracují odborníci, sociální pracovnice a spinální specialistka. Pomáhají jim připravit si vše na návrat do domácího prostředí, podporují je při návratu k aktivnímu životu, ke studiu nebo do zaměstnání. Vybrané finanční prostředky půjdou právě na tyto odborné služby a na dovybavení a správu bytů.