S programováním se poprvé setkal už na základní škole, při hodině informatiky v sedmé třídě vytvořil svůj první kód. Začátkem července se Lukáš Putna stal šéfem vývoje ve společnosti Heureka.

Na základní škole se sám naučil programovat drobné hry. "Tam to celé začalo. Můj učitel informatiky z toho byl hodně překvapený. Říkal mi, že by něco takového sám nedokázal. To mě motivovalo," usmívá se Putna, který se rozhodl u programování zůstat a studoval jej jak na střední, tak na vysoké škole.

Okamžitá rozhodnutí se naučil dělat ve své první práci. Při vysoké škole byl dispečerem dopravy v cestovní kanceláři.

Lukáš Putna (30)

Pochází z Brna, kde vystudoval počítačovou grafiku a multimédia na Vysokém učení technickém. Ve svém volném čase se věnuje jízdě na kole nebo hraní squashe. Mezi jeho netradiční koníčky patří vaření piva. V Praze žije necelé tři roky.

Frustrace ve velké firmě

Po škole se rozhodl vstoupit do světa IT. Nastoupil jako vývojář reklamních systémů do brněnské pobočky společnosti Seznam.cz. Tam se postupně vypracoval do manažerské pozice. Jako šéf vývoje jedné části firmy vedl až 80 lidí.

Ve velké firmě ho frustrovala nemožnost provést rychlé změny či rychle rozhodnout. "Dva roky jsem se snažil něco prosadit a nakonec se to nepodařilo. To mě hodně zklamalo," říká Putna. Dodává ale, že i tak byl v práci spokojený.

K přihlášení se do výběrového řízení v Heurece ho vedla zvědavost. Chtěl zjistit, jak to vypadá v menší firmě. "Na začátku jsem nečekal, že bych práci doopravdy změnil," vysvětluje manažer. Ke změně názoru ho přiměl průběh výběrového řízení. "Pohovory jsem si užíval. Věděl jsem, že by mě tu hodně bavilo pracovat," přibližuje.

Podřízení si vybrali svého šéfa

Při prvním kole se vývojář sešel se šéfem firmy a HR ředitelkou na obědě. Přiblížili mu, jak firma funguje, a zároveň chtěli vědět, na čem by rád pracoval. Poté absolvoval schůzku s dalšími lidmi z firmy a prezentoval své vize před nejvyšším vedením. Poslední slovo měli jeho současní podřízení, kteří si svého šéfa měli možnost zvolit.

Putna udělal pro některé lidi ve svém okolí nepochopitelné rozhodnutí. Z velké firmy zamířil do menší. "Někteří nechápali, že to je na tom právě to hezké. Jsem mnohem blíž svým kolegům, podřízeným a produktu. Jsem součástí nejvyššího vedení, takže všechny nápady, se kterými vývojáři přijdou, mohu prezentovat rovnou řediteli," říká.

V začátku měl plán, jak se s firmou seznámit. "Původně jsem si chtěl nechat mechanismus vysvětlit a následně sám projít kód, abych všemu rozuměl. To se mi částečně podařilo, ale z jednoho týdne se to protáhlo na tři měsíce. Pořád existují věci, které ještě neznám," vysvětluje Putna. Manažer plánuje seznámit se se všemi odděleními a zjistit, jak fungují. "Chci například vědět, jaké jsou problémy uživatelů, kteří volají do zákaznického centra a potřebují poradit. To jsou pro vývojáře potřebné informace," míní Putna, který má na starosti zlepšování největšího tuzemského srovnávače cen zboží.

Jedním z jeho cílů je vylepšit komunikaci mezi oddělením vývoje a zbytkem firmy: "V řadě společností žije vývoj svým vlastním životem. Podle mě je ale důležité, aby všichni věděli, jak vývoj funguje a proč se některé věci dějí."

Do svého týmu hledá momentálně 10 lidí. Po vývojářích je ale na trhu velká poptávka. Sám manažer se je proto snaží oslovovat na síti LinkedIn. "Staré metody náboru už dávno nefungují," dodává.

Z Liberce chodí maily v šest ráno

Manažer vede tým 23 lidí. Polovina z nich pracuje v Liberci a druhá v Praze. Hlavní rozdíl mezi podřízenými ve dvou městech je v pracovní době. Liberečtí zaměstnanci dobrovolně pracují brzy ráno, zatímco v Praze se pracuje až od devíti. "Je to proto, že Liberečtí chtějí odpoledne odejít dřív, nasazují běžky nebo nasednou na kolo a vyjíždí do hor. Všichni tam jsou sportovci, zatímco v Praze můžete jít po práci tak akorát na pivo," směje se Putna. Manažer si musel zvyknout na to, že od kolegů z Liberce chodí maily i v šest hodin ráno.