Před dvěma lety jsem se rozhodl pracovat vestoje. Začalo to výběrem polohovacího stolu. Původně jsem potřeboval jen skloubit výšku pracovní židle a stolu, což při mé výšce 194 centimetrů není vůbec snadné.

Vybrat si vyšší židli není až takový problém, sehnat ale stůl s odpovídající výškou byl téměř nadlidský úkol. Při hledání jsem narazil na polohovací stoly, jejichž nabídka na našem trhu nebyla nijak velká, ale jejich ceny nebyly oproti kvalitním pevným stolům až tak rozdílné.

Zanedlouho se mi do ruky dostal článek doktorky Slimákové o škodlivosti nadměrného sezení. Tehdy jsem se rozhodl pracovat vestoje. Tak pracovali řadoví úředníci ještě za Rakouska-Uherska. Pracovní židle nemá příliš dlouhou historii.

Protože se už 20 let živím internetovým marketingem, u počítače trávím víc času, než je zdrávo. Důvěrně jsem znal řadu potíží, které přílišné sezení způsobuje − od nadváhy až po vyšší krevní tlak. Asi jako většina lidí sedících v práci u počítače jsem se potýkal s bolestmi zad, ztuhlou krční páteří, bolestmi v ramenou a problémy se zápěstím.

Poté co jsem začal stát, bolesti velmi rychle ustoupily, v řádu několika málo týdnů. Brzy se mi uvolnila ramena a krční páteř, postupně zmizely i bolesti v zápěstí. Výrazně se omezily bolesti krčních svalů, které jsou ale částečně způsobeny i tím, že pracuji se třemi monitory, a krk je tak stále v pohybu.

S čím mi ale stání nepomáhá, je rovné držení postavy a hubnutí. Ale obojí je více "v hlavě" a ovlivněno i mnoha dalšími faktory.

Nikdy jsem sice neměl ambici stát po celou dobu své práce, občasné stání bylo ale od začátku jednoduché a bezproblémové. Proto jsem u toho zůstal. Dopoledne sedím, odpoledne si zvednu stůl a pracuji vestoje. Obvykle tak trávím dvě až tři hodiny denně.

Řídím se ale i tím, co zrovna dělám. Časem jsem pochopil, co znamená rčení "sedět si na vedení" a proč někteří lidé potřebují nastartovat tok myšlenek chozením. Vsedě se mi například lépe čte, pokud ale potřebuji přemýšlet, pracovat s grafikou, soustředit se a udržet koncentraci, stůl si zvednu a při práci stojím. Funguje to. Zdá se mi, že stání podporuje moji kreativitu.

Stání mi pomáhá při konzultacích s klienty, ať už po telefonu, nebo přes Skype. Přirozenější poloha uvolňuje bránici, lépe se mi mluví, snáze se vyjadřuji a mé myšlenky jsou srozumitelnější.

Slýchám také o tom, že stání znemožňuje prokrastinování. Hrát počítačové hry a stát u toho zřejmě nejde moc dobře dohromady.

Za celé dva roky jsem se nesetkal s problémy nebo nedostatky, které by stání při práci způsobovalo. Bylo jen třeba zapojit přístroje tak, abych mohl svůj pracovní stůl zdvihnout.