Horní část pražského Žižkova protínají strmé uličky, ve kterých najdete směsici podniků od kaváren a barů až po zastavárny a nonstopy ukryté ve sklepeních činžáků. Takovou ulicí je i Vlkova, v níž jsou v přízemí domu s číslem 26 jedny dveře téměř stále otevřené – náhodným kolemjdoucím, zákazníkům, kreativcům i těm, kteří prostě jen chtějí přiložit ruku k dílu. Vítejte v Moderním ateliéru recyklovaného skla.

Ve dvoupokojovém ateliéru je navzdory letnímu počasí příjemně chladno. Panuje tady na první pohled nepořádek, který však trojice umělců vysvětluje svérázně. "To je náš cíl, vytvářet příjemnou atmosféru," říká Jan Jenq, který spolu s Jiřím Braunerem a Alešem Černým MARS před rokem založil.

"Dohromady nás propojil Aleš, který je původně kovář a současně nadšenec do recyklace všeho druhu. Přes různé materiály se dostal až ke sklu," pokračuje Jan Jenq, který se zaměřuje na mozaiky. S Jiřím Braunerem a Alešem Černým jako první zakázku vytvořili skleněný obklad na venkovní roh pro pražskou restauraci Osteria il Piano.MARS

mars

Moderní Ateliér Recyklovaného Skla na pražském Žižkově vnikl v létě 2016.

Založila ho trojice mladých umělců: Jan Jenq, Aleš Černý a Jiří Brauner.

Spojuje je záliba ve skle, myšlenka recyklace, komunitního života a společné debaty, na jejichž základě všechny projekty vznikají.

Výchozím materiálem je pro umělce staré sklo, převážně dražší lahve od alkoholu.

Z těch vyrábějí vnitřní i vnější obklady a další předměty.

Ve Vlkově ulici společně pracují od listopadu loňského roku. Že se nenudí, je poznat hned, jakmile člověk překročí práh ateliéru. "I když je MARS teprve v plenkách, zakázky nám přibývají ze všech stran," potvrzuje Aleš Černý. "Každý se specializujeme na něco jiného. Jan tvoří mozaiky, Jiří vázy a já tavené sklo. Všichni vycházíme z jednoho materiálu – recyklovaného skla. Zabýváme se jeho upcyklací, alternativou prefabrikovanému luxusu," vysvětluje.

Socha z lahví od absintu

Základním produktem MARS je skleněný obklad. Jednoduchá, krásná, a navíc efektní věc, kterou lze využít venku i uvnitř. Současně v ateliéru vznikají různé užité předměty jako lustry, sklenice, dlaždice a popelníky.

"Z nyní přebytečných hospodských popelníků by šla určitě udělat nějaká skulptura a třeba na ni v budoucnu dojde," zamýšlí se Aleš Černý, který stojí za kolekcí venkovních popelníků ze starých mlýnků na maso pro hudební festival Brutal Assault, s nímž několik let spolupracuje. Momentálně vymýšlí také popelníky, které by se daly přichytit na bicykl.

Pro další ročník metalového festivalu v ateliéru MARS vzniká také extravagantní socha: ženské torzo pokryté velkými brouky z lahví od absintu Beetle. Ten stojí okolo 1300 korun, obsahuje malé množství neurotoxické drogy thujonu, směs bylinných výtažků a brouka strašilku.

Lahve umělci rozřežou a vyrobí z nich misky. "Brouky jsme vykoupali, usušili a nalepili. Sochu následně obložíme sklem a dovnitř dáme žárovku, která bude pulzovat," vysvětluje Jiří Brauner, který s recyklovaným sklem pracoval také v ateliéru SRNA.

Ideální zákazník nám nechá volnost

Materiál do Vlkovy ulice putuje různými způsoby. Prvním z nich jsou sběrači lahví, kteří je hledají po městě. "Jakýkoli akční přístup je lepší než pouhé žebrání. Tomu jsme nakloněni a chceme takovým lidem vyjít vstříc. Řekneme jim, že jsou pro nás zajímavé například vzácnější červené a modré lahve, a pořádáme tady pondělní výkup," vysvětluje Brauner. "A oni si vlastně ani neberou peníze, ale lahve od piva, které tady vypijeme, a s těmi obchodují dál."

Ateliér MARS tak aktivně podporuje komunitu lidí bez domova a sociálně slabších. "Bezdomovců je spousta a potřebují mít nějakou činnost. Spousta z nich by ji chtěla najít, jen třeba neví, kde a jak začít. Není naším záměrem tyto lidi napravovat nebo resocializovat, ale vytváříme možnost spolupráce," doplňuje Aleš Černý.

Sklem trojici zásobují také umělci, společnosti či kamarádi. "Třeba tenhle kousek je z lahve od ruského sektu, tenhle od mělnického skláře Miroslava Liederhause a tak dále. Všechny ty věci mi projdou pětkrát rukama, pamatuji si každý kus. Protože každou flašku je potřeba najít, umýt, napukat, rozřezat, roztavit a instalovat," popisuje Aleš Černý náročný proces. Dodává, že příznivci ateliéru jim také půjčují pracovní nástroje. Například pec na tavení skla nenajdete ve Vlkově ulici, nýbrž u skláře v Želízech u Mělníka.

MARS - Ateliér recyklovaného skla

Veškerá tvorba MARS – zakázky i vlastní počiny – vzniká na základě debaty, brainstormingu. A jasné vize, jak který projekt skončí, prý nemají. Všechno podléhá momentálním nápadům, a ačkoli někteří klienti určitou představu mají, všechno vzniká spontánně. "Ideální zákazník je ten, který sice ví, co chce, je ochotný do toho investovat, ale zároveň do toho nekafrá a nechá nám volnost," usmívá se Jan Jenq.

Produkty MARS lze spatřit například v pražské Pivnici Štupartská, Vnitroblocku, Kavárně co hledá jméno, v restauraci Podolka, baru Black Angels, Chartreuse nebo v Jídelně Kuchařek bez domova. Umělci plánují v budoucnu také vyrábět dárkové koše s karafou, skleničkami a miskou. Rádi by také vytvářeli suvenýry. "Jsme schopni pískovat loga, jména, iniciály, cokoli. Sklo má v Česku velkou tradici a naše věci by mohly nahradit kýčovité a nevkusné dárkové předměty," dodávají.