Komunitní diamantová svatba ďáblických manželů s hostinou pro všechny příchozí, komentovaná procházka po sídlišti, soutěž o nejžižkovštějšího psa či vršovickou ohyzdu nebo třeba vzpomínání na starou Libeň s místními rodáky. To je část programu letošních sousedských slavností Zažít město jinak, které se proběhnou 16. září.

Akce, která každoročně přiláká kolem 40 tisíc návštěvníků, se letos uskuteční ve 20 městech Česka, v Praze dokonce na 68 místech. Náplň slavností připravují jednotliví organizátoři už od jara. "My jako hlavní koordinátoři akce se jim snažíme pomáhat s propagací, vyřizováním záborů veřejných prostranství i dalších formalit," říká Martin Šotola ze sdružení Auto*Mat.

Novinkou je letošní téma "Příběhy z naší čtvrti". "Chtěli jsme, aby se sousedé ještě lépe poznali navzájem a také aby lépe poznali místo, kde žijí. Cílem je zapojit i seniory, cizince nebo spoluobčany z okraje společnosti. Někde vystaví historické fotky dané čtvrti, jinde udělají zábavný kvíz nebo přednášku o architektuře. K akci se připojí i organizace jako Post Bellum, Cesta domů nebo Pragulic, která pořádá komentované vycházky s bezdomovci," dodává Martin Šotola.

V některých lokalitách bude panovat spíše komornější atmosféra, jinde naopak – po dvou letech se například vrací tradičně největší zóna, Americká na Vinohradech s latinskoamerickou, balkánskou a středozemní částí. Právě Americká ulice byla jednou z prvních lokalit, kde Auto*Mat uspořádal první slavnosti Zažít město jinak v roce 2006.

Další letošní novinkou je paralelní projekt Městomil, který chce dát sousedským aktivitám trvalejší hodnotu. "Propojili jsme sousedské komunity ze tří různých koutů Prahy s architekty a designéry a už máme první návrhy na oživení opomíjených nebo zanedbaných míst. Brzy nás čeká i samotná realizace, na které se budou místní sami podílet,” doplňuje koordinátorka projektu Tereza Vohryzková.