Restaurace Aldente trattoria e vineria italiana funguje ve staroměstské Vězeňské ulici od roku 2003. Gourmetguru se usadil do prostorného sklepení s prosklenou vinotékou, z níž zvolil prosecco, a pak už přišel na řadu předkrm v podobě skvělého caprese netradičně doplněného pomerančovo-medovým dresinkem. Ten se k mozzarele a rajčatům Kumato překvapivě skvěle hodí.

Sušená květová špička Picanha v bylinkách s nakládanými houbami portobello, která přišla vzápětí, nadchne sladěnou chuťovou kombinací. Ve studené paprikové polévce překvapí ananas, jemuž však Gourmetguru brzy přišel na chuť.

Také osvěžující míchaný salát s kantaloupským melounem a fíkem obsahoval překvapivou složku – jahody. Ty se dohromady s fíky v ústech rozplývaly a salátové listy jejich sladkou šťavnatost skvěle zvýraznily.

Míchaný salát také podpořil chuť na těstoviny. Gourmetguru ochutnal pansotti plněné sušenými rajčaty a mozzarellou. Přelité byly lehkou červenou omáčkou z aromatických rajčat San Marzano s bohatou nasládlou chutí. A jaké těstoviny jsou v trattorii nejoblíbenější? "Naši zákazníci se už tři roky vracejí na těstoviny tagliatelle s hříbky, sýrem taleggio a klobásou salsiccia. Dlouhodobě vedou na žebříčku nejprodávanějších jídel, před nimi už je jen tiramisu," upřesnil šéfkuchař Tomáš Kopecký.

Pansotti plněné sušenými rajčaty a mozzarellou.Prozradil také svůj recept na to, jak připravit dobré těstoviny. "Základem je správně uvařit těstoviny al dente, neboli na skus. V kuchyni už to poznám od pohledu, důležité je pozorovat barvu těstovin. Ze začátku jsou bílé od mouky, a když to řeknu velmi jednoduše, ta se začne postupně ztrácet. To je okamžik, kdy jsou hotové. Jakmile je pasta ve vodě déle, barva se mění hodně dožluta a pasta narůstá," vysvětluje Tomáš s tím, že na ochutnání těstoviny al dente pozná snadno podle ještě tvrdého jádra s bílým středem.

Za druhý vrchol nového menu považuje Gourmetguru po těstovinách parmazánové risotto s vepřovou panenkou. Jemná rýže Pila Vecia se širšími zrnky je jednou z nejlepších, jaké jedl.

Torta Gianduia s brusinkovou pěnouČokoládu dělá čokoládou jemnost a dort Gianduja s brusinkovou pěnou jí přímo oplýval. "Pokud se lískový ořech správně míchá, čokoláda je vláčná, jemná," vysvětlil šéfkuchař. Korpus dezertu se připravuje jednoduše. "To je pasta frola – vajíčka, mouka a cukr," upřesnil šéfkuchař. Sázka na jednoduchost se vyplatila, dezert chutnal skvěle.

K pečivu mezi chody může Gourmetguru doporučit olivový olej, kterých v Aldente sami připravují několik druhů. "Z bobulí nejvyšší kvality je olej plnější, výraznější. Do jídla se ho dává kapka, radši si ho dokápnout víckrát, než ho tam nalít a zkazit si chuť," doplnil spolumajitel restaurace Jiří Šedivý a Gourmetguru mu dal za pravdu.

Máte nějaké čerstvé gastrodrby? Zažili jste v restauracích něco zajímavého? Napište mi na gourmetguru@ihned.cz.