Mnozí z nás si blížící se Vánoce zatím odmítají připustit, ředitelka dárkové balicí služby Giftisimo už je ale dávno ve střehu. "U nás přípravy na vánoční svátky probíhají vlastně už od března," směje se, když společně usedáme v rušné restauraci La Bottega Bistroteka. "V centru se obvykle moc nevyskytuji."

Probírat současný "blázinec" v byznysu s prázdným žaludkem ale není dobrý nápad, proto se v první řadě chopíme jídelních lístků. "Mám ráda, když menu není složité, a dokážu ocenit kvalitní zákaznický servis, na který se ostatně zaměřujeme i my. Vědomosti personálu a jeho vstřícnost jsou pro mě klíčové věci," říká a se zájmem pozoruje atmosféru podniku, která jí prý připomíná dovolenou někde na jihu.

Pracovní oběd s ředitelkou dárkové balicí služby Giftisimo Simonou Zábržovou
La Bottega Bistroteka

◼ Bistro v Dlouhé ulici v centru Prahy je součástí skupiny La Collezione italského šéfkuchaře a byznysmena Riccarda Lucqueho.
◼ Podnik do centra Prahy vnáší charakteristický jižanský temperament a z jeho otevřené kuchyně se "kouří" už od rána. Kromě denního menu Bistroteka nabízí také domácí chleba a výběrové delikatesy s sebou.
◼ Kdo hledá kvalitu, jistě ji tu najde, ale pozor, tady si za ni také docela připlatíte.

Jako předkrm pak obě volíme hovězí tataráček, shodneme se i ve výběru hlavního chodu − dýňových raviol. "Mohly bychom si objednat prosecco. Mám ho raději než víno, je osvěžující a navnadí chuťové buňky," navrhuje.

Sen o lidožroutech

Simona Zábržová je vášnivá cestovatelka a o zážitcích z cizích krajin píše na svém blogu. Naposledy byla v Senegalu, kam vyrazila úplně sólo. "Spousta lidí si myslí, že jsem se zbláznila při výběru divoké západní Afriky, ale já jednoho dne prostě koupila letenku a vyrazila na vlastní pěst," popisuje výlet do končin, kde prý nikdo neřeší materiální věci a lidé si tam spokojeně vystačí s málem.

Zatímco si mažeme tatarák na topinku, rodačka z Brna mi prozrazuje své vysněné dobrodružství. "Jednou bych se chtěla podívat na Papuu-Novou Guineu mezi stromové lidi. Je to hodně nebezpečné, ale mám ráda takové náročné zkoušky. Láká mě vidět život několika desítek kmenů v korunách džungle."

Před současnou pozicí ředitelky Giftisima se tato sympatická tmavovláska původně realizovala v oblasti informačních technologií. Po deseti letech v IT, on-linu a e-commerce ale zatoužila dělat něco hmatatelného.

Ráda prodávám služby a produkty, kterým věřím a sama je využívám.

"Zlákala mě nabídka jednoho headhuntera, který mi vyprávěl o Giftisimu. Tenkrát jsem netušila, o co vlastně jde," vzpomíná. Zašla se na firmu podívat do nákupního centra a zjistila, že před ní stojí velká výzva: značka byla v té době dost zanedbaná na úkor své sesterské firmy. "Přišla jsem do demotivovaného týmu a musela jsem celou společnost od základů reorganizovat. Nakonec se ale všechny změny povedlo ustát, vedly ke zvýšení obratu a vrátily zákazníkům chuť k nákupům," bilancuje.

jarvis_5a16c49a498e34d8c8abb84a.jpeg
Foto: Lukáš Bíba

Ze začátku tvořila hlavní centrálu s dvěma dalšími lidmi, dnes nejbližší tým Simony Zábržové čítá 16 lidí. Ačkoliv se nyní aktivně věnuje oblasti leadershipu a vede úspěšnou značku, chce se v budoucnu zase vrátit k čistému byznysu, který jí prý chybí a baví ji nejvíc. "Ráda prodávám služby a produkty, kterým věřím a sama je využívám."

Ideální práce pro ženu

Jakmile číšník položí na stůl hlavní chod, ponoříme se do světa dárků. "Myslím, že 'Gifti' je ideální práce pro ženu: hravá, kreativní a designová," vysvětluje ředitelka a k mému překvapení dodává, že poptávka po ručně vyráběných stylových přáních neustále stoupá. V digitálním věku bych předpokládala opak, namítnu. "Pokles tu sice byl, asi před třemi lety, my jsme ale vsadili na luxusní zboží a na fakt, že pozitivní emoce prodávají. Stěžejní je kvalita, originální design a lokální výroba."

jarvis_5a16c49a498e34d8c8abb84e.jpeg
Foto: Lukáš Bíba

Celoročně má Giftisimo osm poboček, během Vánoc jejich počet vzroste na 30 a z 60 zaměstnanců je rázem 300. "Je to docela masakr. Letos navíc představíme i speciální kolekci handmade dárků z Afriky." Kromě exkluzivního designu se Giftisimo pyšní také speciálním embosovaným papírem z Německa. Ředitelka tenhle nápor vzápětí ilustruje čísly − během vánočních svátků jejich firma zabalí v pobočkách zhruba 180 tisíc dárků. Sama Simona Zábržová to prý moc neumí. Je ale darovací typ a ráda dělá radost lidem. "Mě samotnou nejvíc potěší cokoliv spojeného s cestováním nebo jídlem."