Dlouhodobě nejlepší brněnská restaurace neztrácí nic ze svého lesku. V Koishi na vás čeká originální kuchyně Petra Fučíka, příjemné prostředí a skvělá kolekce vín.

V posledních týdnech jsme měli možnost navštívit tucet špičkových brněnských restaurací v rámci unikátní akce Gurmet Brno, která mapuje gastronomickou scénu moravské metropole. A výsledek jen potvrdil naše očekávání − přestože se objevila řada nových, zajímavých podniků, Koishi je stále nejlepší.

Tip:

Bez dezertu se z Koishi neodchází. Zkuste karamelový dortík nebo čokoládový mousse.

Sushi master

Designový podnik pod Špilberkem stále sází na vydařené souznění specialit z mořských i sladkovodních ryb v podání šéfkuchaře Petra Fučíka s prvotřídní nabídkou sushi, které připravuje zkušený japonský sushi master Noritada Saito. Přestože se Petr Fučík nebojí překvapivých kombinací chutí, textur i barev, nic na talíři není pouze na efekt, neboť veškeré jeho kompozice perfektně chuťově souzní. Už třeba jeden z předkrmů − mušle sv. Jakuba v kombinaci s lahodným pečeným selečím bokem, houbami shiitake a tamarindovým čatní − nabízí plejádu chuťových tónů od svěžích mušlí až po nadýchané "vepřové", to vše propojené humřím krémem a sladkokyselou tamarindovou linkou.

Z nabídky:

1. Fantastické sushi připravuje zkušený japonský sushi master Noritada Saito

jarvis_58edd2ef498e2b33f2a179ab.jpeg

2. Mušle sv. Jakuba, selečí bok, tamarindové čatní, shiitake, sladká kukuřice

jarvis_58edd2ef498e2b33f2a179af.jpeg

Mušle s hovězí oháňkou

Příjemně funguje i thajská tom yam polévka s krevetou a kalamárem, která boduje svou podmanivou, až rafinovanou orientální chutí, byť není oproti thajské předloze téměř vůbec pikantní.

Z hlavních jídel nás okouzlil hlavně jeseter s lanýžovou raviolkou, stejně jako jemné a současně pevné maso mořského ďasa servírované s drobnými mušlemi vongole, špaldovým rizotem a hovězí oháňkou. U nás stále neobvyklá kombinace hovězího a plodů moře je v Asii či na britských ostrovech už řadu let velmi oblíbená a pozvolna se začíná objevovat také u nás.

Potěšila i gurmány ceněná ryba smuha královská, jejíž výrazné chuti svědčila úprava v arabském stylu s orientálním kořením, pečeným lilkem a černým česnekem.

Bílé z modrých hroznů

Velkou devízou restaurace je pestrá kolekce stovek druhů vín z celého světa, které mohou hosté ochutnat přímo v restauraci nebo ve vedlejším sesterském vinném bistru Petit Cru. Za zkoušku stojí především vína z dílny jednoho z nejoriginálnějších moravských vinařů Jaroslava Springera, který se proslavil hlavně jako výrobce skvělých moravských pinotů, které připravuje ve vinařství Stapleton & Springer.

Mezi jeho největší novinky patří Blanc de Pinot Noir a Orange de Pinot Noir, bílé a oranžové víno připravené z modrých hroznů, navíc téměř či úplně bez síry. Vína leží na sudech, jsou plná, minerální a současně svěží a šťavnatá. Stylem i kvalitou notně převyšují běžnou moravskou produkci.

Podívejte se, jak v restauraci Koishi připravují marinovaného mořského vlka se salsou z manga:

Šéfkuchař z Brna ukázal japonskou specialitu. Marinovaný mořský vlk se salsou z manga

Šéfkuchař Petr Fučík z brněnské restaurace Koishi nám ukázal, jak si skvěle připravit mořského vlka.

Rozhovor s šéfkuchařem: Petr Fučík

Bez čeho se v kuchyni neobejdete a proč?

Neobejdu se bez spolehlivého týmu. Protože sám v kuchyni nic nezmůžu.

Adresa:

Koishi

Údolní 11
Brno
www.koishi.cz

S jakou surovinou či ingrediencí nejraději pracujete? A proč?

Sůl, protože bez soli to nejde. Samozřejmě žertuji, protože takto bych mohl vyjmenovat nespočet ingrediencí od sójové omáčky až po saké. Ale pokud bych měl vybrat jednu kategorii, nejdůležitější je pro mě dobrá a čerstvá zelenina.

Do jaké české restaurace byste vzal své přátele a co byste jim doporučil ochutnat?

Do Esky v Karlíně na jejich brambory v popelu.